loading

۲۰ کانال یوتیوب فوق العاده برای یادگیری زبان فرانسه

به عنوان یک استاد زبان فرانسه، به همه دانشجوهام استفاده از یوتیوب رو برای یادگیری فرانسه توصیه می کنم. یوتیوب یه وسیله گرانبها – و رایگان – برای یادگیری فرانسه ست. تماشا کردن ویدیو در یوتیوب وسیله خوبی برای آرامش و در عین حال یادگیری فرانسه ست. یوتیوب به شما اجازه میده به معنای واقعی کلمه فقط با یک کلیک فرانسه یاد بگیرین.
متاسفانه پیدا کردن کانالهایی که دوست داشته باشین، در حالیکه هنوز به فرانسوی مسلط نیستین میتونه یه چالش باشه.
برای حل این مشکل، من میخوام راه حل های پنهانی خودم رو برای پیدا کردن بهترین کانال ها باهاتون در میون بگذارم.
علاوه براین، من همچنین دنبال کانال های سرگرمی و مورد علاقه شاگردانم می گردم.
در نتیجه، من الان صدها کانال فرانسوی فوق العاده در یوتیوب، در مورد هر موضوعی که فکرش رو بکنین، می شناسم. و هیجان زدم که بعضیاشونو باهاتون در میون بگذارم. اینجا یک فهرست برای شروع براتون دارم :

۱. ۷۵۰ Grammes


برای یک شنونده فرانسوی، ۷۵۰ گرم ناخودآگاه آدمو یاد یه قسمتی از دستور غذایی میندازه و دقیقا این چیزیه که این کانال در موردشه. این با وبسایت ۷۵۰ گرم هم در ارتباطه. هردوی کانال و وبسایت، بیشمار دستور غذایی فرانسوی ارائه میدن. این عالیه که شما همزمان هم مهارتهای آشپزی تون رو تقویت کنین، هم زبان فرانسه تونو. فهرستی داره از تقریبا هر چیز خوراکی، از ماهی بگیر تا شکلات و البته پنیر. نظرتون راجع به خوراک های خوشمزه توی لیوان چیه؟ بله، این یه چیز خیلی رایج توی فرانسه ست. یه راه برای شگفت زده کردن مهموناتون در هفته آینده. نگرانین که یه آشپز حرفه ای نیستین؟ نترسین، اونا کلی آموزش آشپزی دارن.

۲. Madmoizelle

همونطور که از اسمش مشخصه، این کانال بر مسائل بانوان متمرکزه. اینجا دوهزار ویدیو ارائه شده، شامل هرچیزی که از یک مجله بانوان انتظار دارین که به ترتیب موضوع در هر عنوان دسته بندی شده : مدهای خیابانی، آموزش های زیبایی، مدل موهای زنانه و همچنین موضوعات زیاد دیگه ای مثل کتاب، دستورهای آشپزی و حتی بازی های ویدیویی.
خلاصه، این یه کانال متنوعه که صرف نظر از جنسیتتون میتونین کلی توش وقت بگذرونین و کلی چیز درباره فرهنگ فرانسه یاد بگیرین.

۳. NaRt


این بهترین کانال درمورد یادگیری هنره. اولویت مالکش درباره هنر معاصره، اما کلی ویدیو درباره سبک های دیگه هم داره. این کانال چندین نوع ویدیو ارائه می کنه : ویدیوهای کوتاهِ معرفی سبک های نقاشی در سه دقیقه و سه عنصر کلیدی، معرفی هنرمندان، تجزیه و تحلیل آثار هنری و غیره.
مالک کانال علاقه داره سریع صحبت کنه و با موضوعات پیچیده سر و کله بزنه.
من این کانال رو فقط به کسایی پیشنهاد می کنم که آشنایی زیادی با هنر دارن و یا سطح زبان فرانسه بالایی (حداقل C1) دارن.

۴. Primum non nocere


این جمله لاتین به معنی “اول آسیبی نزنید” معروفترین جمله سوگند بقراطه که پزشکان در شروع کارشون باید بگن. این کانال به واقع در مورد پزشکیه. مالکش ویدیوهای عمیقی درمورد مسائل مربوط به سلامت، اغلب با عناوین جالبی مثل “بوسه جادویی شفابخش” میسازه و ویدیوهای آموزنده جدی دربارش میسازه.
من عاشق تماشای این کانالم چیزای زیادی بهم یاد میده در مورد اینکه بدنمان چطور کار می کنه، مثل اینکه چرا در هواپیما گوشمون میگیره یا اینکه چرا در سرما آبریزش بینی میگیریم.

۵. Miss Book


کانال خانم کتاب توسط سه خانم اداره میشه که درمورد کتاب صحبت می کنند. این سه یوتیوبر، سه نقش مختلف رو بازی میکنن با سه شخصیت مختلف و سه طریقه مختلف از فرانسوی صحبت کردن. این برای شما عالیه تا مدل های مختلف فرانسوی رو یاد بگیرین. و همچنین نوع افرادی که باهاشون در ارتباط هستند.
با این حال ، به دلیل استفاده از  کلمات عامیانه یا کلمات بسیار پیشرفته می تواند درک برخی از شخصیت ها نسبت به سایرین سخت تر باشد.
بیشتر ویدیوهاشون راجع به کتابه، خیلیاشون کاملا معروفن مثل هری پاتر یا شازده کوچولو و بعضیا فرانسوی و کمتر شناخته شده هستند.
اگر شما یک مشتاق مطالعه با سطح زبان بالا هستین ، این کانال می تونه پیشنهاد خوبی باشه براتون.

۶. Le fossoyeur de film


فیلم گورکن ترجمه اسم این کاناله که در مورد فیلم های علمی-تخیلیه. حدود یک سوم ویدیوهاشون درباره کشف فیلمهای کمتر شناخته شده است، که اسم کانال هم ازینجا میاد.
در دو سوم باقی ویدیوها که “بعد از اکران” نامیده میشن، نظر سریعشون بعد از رفتن به سینما و دیدن یک فیلمه. ویدیوها نسبتا طولانی و معمولا ۲۰ دقیقه هستن و گوینده نسبتا سریع صحبت میکنه. اگر سطح زبانتون بالاست و به فیلم های علمی-تخیلی علاقه دارین این کانال رو بهتون پیشنهاد می کنم.

۷. EnjoyPhoenix


این یکی از معروفترین زنان فرانسوی یوتیوب با ۲/۷ میلیون مشترک است. کانالش درباره آموزش آرایش و مدل موی زنانه است. او همچنین دوست داره نظرش رو درمورد موضوعات مختلف مثل صرفه جویی در زمان و روش های آرامش گرفتن به اشتراک بگذاره. او از زندگی روزانه اش هم ویدیو به اشتراک میگذاره.
دنبال کننده هاش اکثرا خانم هستند چرا که بهتر باهاش ارتباط میگیرن و حرفاش رو می فهمن. راستش اگر زیاد دنبالش کنین کلی کلمه فرانسوی یاد میگیرین درباره مراقبت از پوست و مو و آرایش که من خودمم همه شو بلد نیستم. اکثر ویدیوها آموزشیه که یعنی کاری که می کنه رو توضیح میده. و به این معنیه که حتی اگر سریع هم صحبت کنه، اگه دانشی در مورد این کار داشته باشین کلی فرانسوی یاد میگیرین.

۸. La statistique expliquée à mon chat


عنوان این کانال با ترجمه “آماری که به گربه من داده شده” نیازی به توضیح نداره : در این کانال فرانسوی بلژیکی، گوینده آمارهایی را برای گربه ش، آلبرت، توضیح میده.
آلبرت دقیقا مثل ماست، کاملا گیجه وقتی میخواد بفهمه این آمار واقعا چه معنی میده. مثلا آلبرت واقعا باور داره که شکلات شما رو باهوش تر میکنه و واقعا متوجه نمیشه رهبران دنیا چطور انتخاب میشن و سیستم های رای گیری چطوریه !

۹. Prendre sa vie en main


این یک عبارت فرانسویست به معنی “گرفتن کنترل زندگی کسی”. این کانال شخصی به شما پیشنهاد این رو میده. بیشتر ویدیوها خلاصه کتاب هایی هستند مثل “هفت عادت انسان های تاثیرگذار”، “اثر مرکب” و غیره ست.

۱۰. La minute science


گرچه معنی نام این کانال “دقیقه علمه”، مدت ویدیوهای کانال معمولا ۴-۵ دقیقه ست. آنجا ویدیوهایی با موضوعات مختلفی مانند اخترشناسی، جامعه شناسی و زیست شناسی وجود داره. من عاشق این کانالم، چرا که هر ویدیو یک چیزی که انتظارش رو ندارم رو با جزئیات کامل بهم یاد میده. تا حالا به این فکر کردین که ترس چطور در مغز شما اتفاق می افته؟ حال و هوای این کانال اکثرا تخصصیه،
بنابراین اگر زبانتون خوبه یا به موضوعات علمی علاقه مندین این کانال رو بهتون توصیه میکنم.

۱۱. Le joueur du grenier


با ۲ میلیون مشترک، او باید معروفترین گیمر یوتویب باشه. راستی معنی عنوان این کانال “گیمری در اتاق زیرشیروانی”  احتمالا اشاره ای به تعداد زیادی ویدیو راجع به بازیهای قدیمی در این کاناله. اگه ویدیوهاشو ببینین، در مورد کنسکل هایی میشنوین که احتمالا یادتون رفته، و مهمتدگر از اون بازیهایی که اسمشونم نشنیدین. من مات و مبهوت موندم از فهمیدن اینکه چقدر بازیهای مختلفی وجود داره از کتابهای مصور، جنگ ستارگان و خانواده آدامز. نگران نباشین، اون راجع به بازیای معروفتر مثل پکمن هم صحبت میکنه. زمان ویدیوها حدودا ۱۵-۲۰ دقیقه ست و شما میتونین با اونها زبان عامیانه تون رو بهبود ببخشین.

۱۲.  Dave Sheik


این یکی دیگه از کانال های مورد علاقم در مورد تاریخه. دیو احتمالا تنها یوتیوبریه که در همه ویدیوهاش پاپیون پلاستیکی میبنده، این به شما ایده ای از حال و هوای کانال میده : هم جدی و هم خنده دار. اون یه قسمتی از تاریخ که اکثرا ناشناخته ست انتخاب میکنه و با لحن آروم و  بامزه ای برامون تعریفش میکنه. او به موضوعات عجیب و غریبی مثل “کوتاهترین جنگ تاریخ”، یا “چای، به عنوان ارباب جهان” علاقه داره. این کانال همچنین شامل ۳ ویدئو در مورد انقلاب زبان فرانسه ست.

۱۳. ‘Les langues de Cha


شارلوت مالک این کانال درباره زبان یا به طور اختصاصی زبان شناسیه. این کانال تقریبا جدیده اما ۱۲ ویدیوی موجود، کاملا حرفه ای با اطلاعات خیلی جالبه. “صرف نظر از فرهنگ شما، آیا صحبت کردن در مورد شخص دیگری همیشه بی ادبیه؟”، “معیارهای یک زبان داستانی به یک زبان واقعی چیست؟” تمام این سوالها به اضافه خیلی سوال دیگه توسط شارلوت به روش کاملا علمی پاسخ داده میشه. همچنین به عنوان یک دانشجوی فرانسه میتونین فرهنگ فرانسه رو با دیگر فرهنگ ها مقایسه کنین و بفهمین چرا زبان فرانسه گاهی عجیب به نظر میرسه.

۱۴. (En fait… (Wooshes

Wooshes اسم کانالیه که سریال کوتاه En fait (درحقیقت) رو منتشر میکنه.
این سریال داستان وَنس و لئا رو دنبال میکنه که وارد یک رابطه عشقی با پیچیدگی های جالب میشن : هر زمان که اونا درمورد یک موضوع صحبت می کنن، ما سه چیز میبینیم : چیزی که میگن، چیزی که وَنس واقعا فکر میکنه، چیزی که لئا واقعا فکر میکنه. این سریال دید جالبی از چیزهایی که مردان و زنان واقعا فکر میکنن در موقعیت هایی که در اوایل آشنایی باهاش برخورد میکنن مثل اولین قرار، روز ولنتاین و یا ملاقات با بهترین دوستان به ما میده. هر هفته یک قسمت جدید منتشر میشه.

۱۵. ?What the fuck France


پل تیلور انگلیسیه اما در فرانسه زندگی میکنه. هر هفته او دید خنده دار خودش رو نسبت به یک وجه خاص از فرهنگ فرانسه بیان میکنه. اگرچه این کانال بیشتر انگلیسی با زیرنویس فرانسه ست، دیدنش برای هر دانشجوی فرانسه واجبه. این جالبترین و کوتاهترین راه برای مطلع شدن از فرهنگ عجیب فرانسه شامل شراب، پنیر، شیرینی پزی، زبان فرانسه و خیلی چیزای دیگه ست.

۱۶. Micode


با اینکه این کانال در ژانویه ۲۰۱۷ ساخته شد و فقط ۱۰ ویدیو ارائه داده، ۳۰۰۰۰۰ مشترک داره، یک رشد بی سابقه در یوتیوب فرانسوی زبان. Micode یک جوان فرانسویه که علوم کامپیوتر خونده. این کانال چیزایی رو به ما میگه که باید در مورد کامپیوتر و اینترنت بدونیم. سوالاتی مثل اینکه : آیا کلیک کردن یک لینک خطرناکه؟ در مورد دانلود غیرقانونی چه باید بدانیم؟ و غیره. اگر IT نمیدونید و زبانتون خوبه یا برعکس این کانال رو دنبال کنید.

۱۷. Le monde des langues


پیِر این کانال و وبلاگ مربوط به اون رو ساخت زیرا هیچ وبلاگی که برای یادگیری زبان فرانسه باشه در اون زمان نبود. این کانال تاکنون ۶۷ ویدیو ارائه کرده و تقریبا هفته ای ۲ ویدیو ارائه میده. آنها با سوالات مرتبط با یادگیری زبان سر و کار دارند، مثل لغات، گرامر، مدارک زبان و غیره. آنها همچنین یک ویدیو دارند به نام “۷ اشتباه مرگبار دانشجویان زبان” که باید حتما ببینین. او نسبتا واضح و غیرعامیانه صحبت میکنه، که برای غیربومی ها خوبه. بنابراین اگر در مراحل اولیه هستین این کانال برای شما مناسبه.

۱۸. Aurella


اورلا یک بانوی جوان انگلیسیه که داره فرانسه میخونه. در ویدیوهای زیادی او درباره فرانسوی خوندنش به انگلیسی صحبت میکنه. او از منابعی که استفاده میکنه میگه و تجربه ش رو از روش خودآموزش به اشتراک میگذاره. علاوه براین او ویدیوهای فرانسوی هم درست میکنه. ویدیوهای فرانسویش تقریبا آموزشیه و میتونین فرانسه رو باهاش دوره کنین. خیلی دوست دارم که هر دو ویدیوهای انگلیسی و فرانسویش هم زیرنویس داره که فهمش رو برای کسایی که سطحشون خیلی پایینه هم آسون میکنه. اگر کانالهایی که تا به حال بهتون معرفی کردم براتون سخت بود، این کانال مخصوص شماست.

۱۹. Confessions d’Histoire


“اعترافات تاریخ” یک کانال تاریخی با پیچیدگی های جالبه. بازیگران در نقش شخصیت های بزرگ تاریخ، میان و اتفاقاتی که براشون افتاده رو تعریف میکنن. تمام ویدیوها مربوط به دوران امپراتوری روم و قرون وسطی، در مرکز اروپا و به طور خاص قلمرو فعلی فرانسه است. برای مثال ما مستقیماً شاهد اختلافات بین لوئی هفتم پادشاه فرانسه و همسرش اَلیِنور هستیم که بعدا با هنری دوم پادشاه انگلیس ازدواج کرد. این ویدیوها بسیار جالب هستند و کمک میکنند به فهمیدن اتفاقات عمیق تاریخی که اکثرمون نمیدونیم.

۲۰. Toopet, la chaine 100% animaux


این کانال درمورد حیواناته … از هر نوعش. در آن ویدیوهای زیادی در مورد حیوانات هست که در آن تانگوی مالک کانال همه چیز رو درباره حیوانات مختلف مثل همستر، خرگوش، ماهی قرمز، مار، لاکپشت و غیره توضیح میده. غیر از اینها، تانگوی ویدیوهای فوق العاده ای درباره مسائل دور از انتظار ساخته مانند اینکه چطور جنسیت یک تمساح را بدانیم یا اینکه چرا کبوترها زندگی در شهرها رو انتخاب می کنند. به دلیل سریع صحبت کردن و استفاده از عبارات محاوره ای این کانال برای سطح پیشرفته مناسب است.

منبع : frenchfluency

راهنمای یادگیری زبان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *