loading

فرانسوی ها معروفند به اینکه متفاوت با بقیه دنیا زندگی میکنن و بقیه چیزی در مورد مردم، فرهنگ و سبک زندگی اونها نمیدونن. به عنوان آدم هایی باکلاس با رمانتیک ترین زبان دنیا، اثر سبک زندگی فریبنده شون رو با برندهای طراحی شون، شراب ها، پنیرها، عطرها و معماری شون در دنیا به رخ میکشن.

به عنوان یک آمریکایی مهاجر که در پاریس زندگی میکنم، مجبور شدم بعضی عادت ها و آداب رسوم رو کنار بگذارم تا بتونم چیزهای جدیدی رو در کشور جدیدم کشف کنم. در طول ۶ سال زندگی در پاریس، من باید میدیدم، یاد میگرفتم و استقبال میکردم از برخی جنبه های سبک زندگی فرانسوی که به من کمک میکرد تا با زندگی در فرانسه خو بگیرم و حتی در اون پیشرفت کنم. این درسها از تجربه واقعی من از زندگی در فرانسه ست. شما هم میتونین با این ۱۰ قانون سازگار بشین تا سبک زندگی فرانسوی رو در هرجای دنیا تجربه کنین.

۱. چطور بگوییم “نه”

هیچکس مثل فرانسوی ها نمیدونه چطور “نه” بگه. آنها مظهر فرهنگ تعیین مرزها (حد و حدود) هستند که من تحسین میکنم، کاری که قبلا نمی کردم. نه گفتن سخته. من در فرهنگ “بله، قربان” بزرگ شدم، جایی که حق همیشه با مشتریه، بدون توجه به فرهنگ “فقط یکبار زندگی میکنی” یا “ترس از دست دادن” که نسل من با اون تعریف شده.

وقتی اولین بار به پاریس اومدم، این روش نه گفتن رو اصلا نداشتم. یک راننده تاکسی به خاطر ناهار من رو رد کرد. یک صاحب کافه به خاطر اینکه فقط پول نقد قبول میکرد به من سرویس نداد. من نمیتونستم خانه ام رو تضمین کنم چرا که با کار آزاد، آینده اجاره ام ریسکی بود. این تجربیات انقدر فرانسوی ها رو سرد و متکبر نشان میداد که سخت میتونستم باور کنم.

و من کم کم یادگرفتم که نه گفتن بخش سالمی از زندگیه. نه گفتن یه راه فرانسوی برای ایمن ماندنه. من این قانون سبک زندگی فرانسوی رو در زندگیم بکار گرفتم و این باعث تعادل در زندگیم شد. من از این فرهنگ نه گفتن استقبال کردم تا روزهای کار طولانی نداشته باشم و مجبور نشم بیشتر روزهای هفته بیرون باشم. خرید جدیدترین لباس ها و آخرین مدل آیفون دیگه اولویتم نیست. من از زندگیم راضیم چرا که دیگه با وسواس بله گویی پیش نمیره.

۲. هنر احتیاط کردن

فرانسوی ها با احتیاط زندگی میکنن و نفس میکشن، برعکس همتایان آمریکایی شان که میخوان توسط تمام دنیا دیده و شنیده بشن. قبل از اینکه کاملا مقیم فرانسه بشم، چندبار از پاریس دیدن کردم و با کمترین احتیاط ممکن، تمام توجهات رو به خودم جلب کردم (معاشقه آشکار با پسرها، مست کردن جلوی عموم، رقصیدن در خیابانهای پاریس با پسرها و …)

در مقابل، فرانسوی ها یک شرم مطمئنی در برابر وسوسه های خودشون دارن. و این شما رو متعجب میکنه که راز این مردم چیه ؟! این راز چیزیه که خیلی جذابه چرا که اونها اونقدری حرف میزنن که حضور داشته باشن نه بیش از حد. با این حال اونها جذابترین ها در یک جمع هستند.

من این راز احتیاط رو در روند زندگی خودم هم بکار گرفتم. یاد گرفتم که دهنمو ببندم و جهان اطرافم رو ببینم. وقتی شما مرکز توجه نیستین میتونین چیزای بیشتری از دیگران یاد بگیرین. حتی طرز لباس پوشیدن من هم سبک زندگی فرانسه رو منعکس میکنه، ساده و کمی ناشناس، نه اینکه خیلی از خودم دور بشم.

۳. وسواس سینما

در کنار عشق شون به کتاب، هنر و تئاتر، اونها عاشق فیلم هم هستند. فرانسه ادعای زادگاه سینما رو داره با پیشگام بودن در تولید فیلم در دهه های ۵۰ و ۶۰، با فیلم های متحرکی که به موج نوی فرانسه مشهوره. فرانسه جای پایی در سینمای جهان گذاشته که هنوز هم احساس میشه. فیلمسازان فرانسوی با تاثیر ماندگاری که بر روح من داشتند، الهام بخش من برای فیلمساز شدن بودند. اما بعد از مهاجرت به پاریس بود که فهمیدم سینما رفتن اینجا یک گرایش ملی برای وقت گذراندنه.

پاریس ادعا میکنه پیشترین پرده نمایش رو برای هر یک نفر به ازای هر ۶۰۰۰ ساکن این شهر داره.

فرانسه کارت های سینمای نامحدودی رو ارائه میده که دقیقا به شما اجازه میده هر روز به تعداد نامحدودی از سینماها و تئاترها دسترسی داشته باشین، فقط با مبلغ کم ۲۰ یورو در ماه. در عصری که نتفلیکس و دانلود فیلمها بسیار رایجه، فیلم دیدن یک چیزه، اما رفتن به سینما چیزی دیگریست. ارزشش به اینه که از خونه بری بیرون، پاپ کورن بخری و بری تو سالن سینما یا خانه های هنر بشینی. فرانسوی ها به من یاد دادن که در سبک زندگی شان، سینما رفتن برای گذران وقت هنوز زنده است.

۴. عاشق شیرینی

فرانسوی ها معمولا دوست دارن که بعد از ناهار یا شام شون یک دسر کوچک بخورن. بهتر از اون، اونها برای کل صبحانه هم دسرهایی دارن مثل کروسان کره ای یا پای سیب. اونها عاشق چیزهای شیرینن اما به اعتدال میخورن، نه سه بار در یک روز.

کوچک که بودم، مادرم خیلی در مورد شیرینی دادن به بچه محافظه کار بود و به ندرت دسر درست میکرد. بنابراین به طور طبیعی خیلی شیرینی خور نبودم. به هر حال وقتی به پاریس نقل مکان کردم و کلی شیرینی فروشی و نانوایی دم دستم بود، تازه فهمیدم عجب شیرینی خوری هستم. یه بار به شوخی به مادرم گفتم فقط به خاطر کروسان دارم میرم پاریس، مسخره کرد و گفت این دلیل خوبی برای مهاجرت نیست. خندیدم و گفتم وقتی ببینی کروسان چقدر خوشمزه ست، میفهمی که دلیل خوبیه.

۵. شیک به نظر رسیدن با کمترین تلاش (و رژ لب قرمز)

“کمتر بیشتره” یک روش زندگی فرانسوی برای اجرای فرهنگ و سبک زندگی شونه. پاریسی ها بیرون نمیان تا چیزی رو ثابت کنن. اما با همین نگرش، ثابت میکنن که با کمترین تلاشی، شیک هستند. بر خلاف دوستان آمریکایی شون که عاشق آرایش کردن هستن، فرانسوی ها به آنچه طبیعی هست تمرکز میکنن.

هیچ چیز شهوت انگیزتر از یه رژ لب قرمز پررنگ با تیب غیررسمی ساده نیست. ترکیب زیبای کلاسیک مورد علاقه من در سبک زندگی فرانسویم، یه تیشرت راه راه، شلوار جین جذب، با موهای دم اسبی یا باز (بسته به حس و حالم)، کفشهای تخت مشکی با یه کمی ریمل و رژ لبه. این تیپ برای پاریس عالیه.

۶. صبوری مهم است

فرانسوی ها این رو غیرمستقیم به من یا دادن. اگر شما نمیدونستین، اینجا اکثر چیزها آرام است. فرانسوی ها بدنام هستند به کاغذبازی و سیستمهایی که به خوبی بقیه دنیا پیش نمیرن. اگرچه رازش صبوریه، فرانسوی ها هنوز دارن این رو یاد میگیرن. صبوری پیش نیاز زندگی، کار و ساختن زندگی در فرانسه ست. از زمان انتظار نشستن در تراس برای گرفتن قهوه تا یادگیری زبان فرانسه، و انتظار برای پیش رفتن کار در بوروکراسی فرانسه، برای زندگی در این کشور زیبا، صبر لازمه.

من ساعت های بیشماری رو در طول ۶ شش سال زندگی در این کشور در ادارات سپری کردم تا ویزا و مجوز کارم رو بگیرم. اگر به فرانسه بیاین ممکنه خوشحال باشین از پیدا کردن یک آپارتمان زیبا، دوست پسر دوشت داشتنی و یا کار ایده آل. اما اینها زمان خواهد برد و کلی آزمون و خطا لازمه. یک چیزی که زندگی در فرانسه ثابت میکنه اینه که برای ساختن زندگی در اینجا، هنر صبر و استقامت لازمه. با تجربه شخصی خودم، موفق ترین آدمها در این کشور، صبورترین هاشون هستند.

۷. لذت های کوچک

فرانسوی ها به لذت های کوچک علاقه دارند. از دو ساعت زمان ناهار تا ۵ دقیقه سیگار کشیدن، تقسیم یک بطری شراب بین دوستان، نشستن در تراس یک کافه و ساعت ها گپ زدن، حراج های سالیانه، تعطیلات عمومی،… این فهرست بی پایانه. اونها به سادگی از تمام جنبه های زندگی لذت میبرند. این لحظات کوتاهه که به زندگی ارزش زندگی کردن میده.

طرز فکر فرانسوی ها بر چیزهای کوچک متمرکزه. ازتون میخوام بین کارتون یه توقف کوچک بدین و برین قدم بزنین، هر هفته برای خودتون گل بخرین و قبل از خواب یه دوش بگیرین.

۸. اعتدال و ساده گرایی

به غیر از سیگار، میتونم بگم اکثر فرانسوی ها در غذاخوردن، سرگرمی و تجارت زیاده روی نمیکنند. سبک زندگی فرانسوی، اعتدال و ساده گرایی رو بازتاب میده. فرانسوی ها کالاهای خانگی و مصرفی رو کم اما با کیفیت میخرند. اکثرشون فقط یک تلویزیون در خانه دارند و زمان تماشای تلویزیون رو محدود میکنند. اونها دوست دارند وعده های غذایی رو بیشتر در رستوران بخورن، از  پیش غذا تا دسر، بخش های کوچکتر اما باکیفیت تر. این اعتدال و ساده گرایی زندگی فرانسوی رو در زندگیتون بکار بگیرین، و کیفیت رو جایگزین کمّیت کنین.

۹. تعطیلات

فرانسوی ها هیچ چیزی رو مثل تعطیلات دوست ندارن. یک سال کاری فرانسه شامل ۳۰ روز تعطیلی با حقوقه (به غیر از تعطیلات عمومی). این کلی وقت آزاده ! اما هنوز هم فرانسوی ها پربازده ترین مردم، از نظر بهره وری کار در جهان هستند با اینکه ۱۲ ساعت کمتر از آمریکایی ها در هفته کار می کنند.

تا جایی که من فهمیدم، مرخصی ها هیجان انگیزترین جنبه سبک زندگی فرانسوی هاست.  این به من یک جنبه از خودمراقبتی رو نشون داد که تا حالا ازش خبر نداشتم و ۱۰۰% برای بزرگسالان واجبه. به علاوه، زمان بیشتر برای رسیدن به باغچه، مطالعه کردن، دیدن دوستان و خانواده، و دیدن دنیا. تا به حال تعجب نکردین جاهایی که بازدید میکنین، تعداد فرانسوی ها بیشتر از ملیت های دیگه ست؟ این به خاطر تمام آن روزهای تعطیلیه که قانون بهشون داده.

مسافرت قسمتی از سبک زندگی اونهاست و سهم مهمی در خوشبختی شون داره. حتی اگر به اندازه اونها تعطیلی ندارین، بیشترش رو به مسافرت اختصاص بدین.

 ۱۰. زندگی از کار مهمتر است.

بهترین چیزی که از سبک زندگی فرانسوی ها کشف کردم اینه که زندگی خیلی مهمتر از کاره. بله کار هم قطعا مهمه، اما همه زندگی کار نیست. فرانسوی ها استادِ هنر کار همراه با بازی هستند، ترکیب تجارت با کمی سرگرمی. اونها زندگیشون رو با لحظات ضروری و خاص  روز میسازند، نه اینکه کل زندگی رو به کار اختصاص بدن.

من بزرگ شدم تا از شغلم استقبال کنم، نه اینکه خودم رو غرق اون کنم. اگر سبک زندگی فرانسوی فقط یک چیز به من یاد بده، اون اینکه کار باید موازی زندگی پیش بره. من کلی فرانسوی دیدم که روی کار متمرکزن، اما اونها هم میدونن کی کار رو متوقف کنن و به سرگرمی بپردازن.

فرانسوی ها زندگی متعادلی دارند و از گنجینه های کوچک روزمره استقبال میکنن و ازشون لذت میبرن.

 

منبع : celineconcierge

فرهنگ فرانسه

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *