loading

آیا دوست داشتین که لغات فرانسوی رو سریع تر یاد می گرفتین؟

یا شایدم در بخاطر سپردن لغات مشکلی ندارین، اما دوست دارین موقع صحبت کردن، خیلی سریع لغت مناسب رو در جای مناسب پیدا کنین، بدون اینکه تو یه جمله ده تا اشتباه کنین یا بین هر کلمه کلی فکر کنین.

اگر آره، پس جای درستی اومدین. تو این مقاله میخوام ۷ نکته آسان و عملی رو باهاتون در میون بگذارم تا بتونین خیلی سریع دایره لغات تون رو گسترش بدین.
بارها دیدم که دانش آموزان برعکس کار میکنند و بعد به مشکل می خورند.

در حقیقت در زمان یادگیری خودم؟ بارها و بارها به مشکل خوردم تا بهتر شدم. سخته که بتونی از تمام تله ها دوری کنی.

بعضی ازین تله ها بسیار فریب دهنده هستن، چرا که سریعا شما رو کند نمیکنن، اما وقتی به سطح متوسط میرسین، مشکلات بزرگی سر راهتون سبز میشه.

آخرین نکته این لیست به شما کمک میکنه که ازین مشکلات دوری کنین. اگر شما دانشجوی سطح متوسط هستین و با این مشکلات دست و پنجه نرم می کنین، خواهید فهمید که چرا و چگونه اونها رو اصلاح کنین.

۱. یادگیری لغات کمتر

احتمالا شنیدین که مغز شما طرفیت نامحدودی برای یادگیری داره. در واقع هرچه بیشتر بخونین ، میتونین بیشتر یاد بگیرین. این درسته، ظرفیت نهایی مغز شما نامحدوده. اما پهنای باندش نه.

شما میدونین اگه یک کار ذهنی داشته باشین یا اگه خیلی زیاد مطالعه کنین : اتفاقی که میوفته اینه که شما بیشتر یاد میگیرین، تا اینکه مغزتون به طور آشکارا از پذیرفتن هر چیز جدیدی امتناع میکنه، تا اینکه قبلی ها رو کامل تحلیل کنه.

البته، اگر در حال یادگیری فرانسه در سطح بالا هستین، این حتی میتونه بدتر هم باشه.

بنابراین بهتون پیشنهاد میکنم، بیشتر از ۱۰ کلمه در روز نخونین، یا اگر خسته این، سرتون شلوغه یا خواب آلود هستین، ۵ کلمه هم کافیه.

این بیشتر از نیازتونه، بخصوص اگر بقیه نکات این لیست رو بکار بگیرین. خیلی بهتره که ۵ تا کلمه کاربردی رو یاد بگیرین و خوب به خاطر بسپارینشون، تا اینکه ۵۰ تا لغت بخونین که شاید یه روزی بکارتون بیاد، آخرشم بدلیل اینکه مغزتون نمیکشه همه رو یادتون بره.

۲. لغت تون رو انتخاب کنید

همه لغات به یک اندازه کاربرد ندارن. در زبان فرانسه در حدود ۱۰۰۰۰۰ لغت وجود داره، اما بعضی از بومی ها فقط از ۵۰۰ تا از اونها استفاده میکنن و زندگی نرمالی در فرانسه دارن.

اگر شما ۵ کلمه در روز یاد بگیرین، بعد از ۱۰۰ روز (یعنی حدود ۳ ماه) حداقل تعداد کلمه ای که یک بومی فرانسه بکار میبره بلد خواهید بود.

اما اگر فقط کلماتی که نیاز دارین رو یاد بگیرین، مسئله این نیست که چندتا کلمه میتونین یاد بگیرین، بلکه اینه که چه کلماتی رو برای یادگیری انتخاب میکنین.
پس، از کجا بدونین به یک لغت احتیاج دارین؟

۳. اگر مطمئن نیستید، جواب “نه” هست

از خودتون بپرسین، آیا واقعا از این کلمه استفاده میکنم؟ و اگر مطمئن نیستین، جواب “نه” هست.

این شاید کمی تندروی باشه و خیلی از دانش آموزان دوست ندارن که از این روش استفاده کنن. منم همینطور بودم. اما به این دلیل لازمه که شما از این روش استفاده کنین :

وقتی شما تصمیم میگیرین یک لغت رو کنار بگذارین وقتی از کاربردش مطمئن نیستین، یکی از دو اتفاق زیر میوفته :

  • یا شما اشتباه میکنین و اون لغت واقعا کاربردیه. در این حالت شما دوباره به اون لغت برمیخورین، و اینبار انتخابش میکنین.
  • یا این که حق با شما بوده و شما دیگه اون لغت رو نمیبینین یا بهش احتیاج پیدا نمیکنین، یا حداقل به این زودی ها بهش برخورد نمیکنین. در نتیجه یک کلمه کمتر ذهنتون رو بهم میریزه.

پس دیدین که امکان نداره یک لغت کاربردی رو از دست بدین. اگر لغتی از دست بره، یعنی کاربردی براتون نداشته.
حالا کلمات کاربردی تون رو شناختین، باید باهاشون پیکار کنین؟

۴. لغاتی که میخواین یاد بگیرین رو ثبت کنین

وقتی لغاتی رو که بهشون احتیاج دارین شناختین، باید یه جایی ثبتشون کنین، مثلا تو یه دفترچه یادداشت. فلش کارت ها یا اپلیکیشن هایی از این دست هم میتونه کاربردی باشه. اما بیشتر شاگردای من از دفترچه یادداشت استفاده میکنن و نتیجه هم میگیرن.

مغز ما با تکرار یاد میگیره. اگر شما چیزی رو یکبار ببینین احتمالا یادتون میره، اما اگه هر روز ببینینش، حتما بخاطر میسپارینش.

احتمالا شما یک روز در هفته میرین کلاس، اگه بین این مدت کاری انجام ندین، هرچی خوندین فراموش میکنین. بنابراین بین درستاتون، روزی ۵ دقیقه لغات رو دوره کنین تا کاملا یادتون بمونه.

کاری که باید بکنین اینه که یه دفترچه یادداشت بردارین. وسط هر صفحه یک خط بکشین. یک طرف لغات فرانسوی و طرف دیگه ترجمه شون رو بنویسین.

۵. لغات جدید رو هر روز دوره کنین تا ملکه ذهنتون بشن

از هر وقت آزادی در روز استفاده کنین و کلمات رو دوره کنین. ایستادن در صف، موندن تو ترافیک، انتظار برای شروع یک جلسه، وقتهای مرده ما در طول روز بیشمارن.

هر روز لغات تون رو دوره کنین و ببینین که چقدر سریع بخاطر میسپارینشون. و فراموش نکنین که بهتره کلمات رو گلچین کنین و لیست کوتاهتری داشته باشین.

۶. اگر لیستتون طولانی شد، هرسش کنید

شما باید بعضی کلمات رو حذف کنید وقتی که :

  • انقدر دوره ش کردین که دیگه ملکه ذهنتون شده.
  • فهمیدین که اصلا مفید نبوده. وقتی متوجه شدین کلمه ای که انتخاب کردین، کاربردی نیست، بدون درنگ حذفش کنین.

اینطوری فکر کنین که هیچ کلمه ای، مجانی تو دفترچه تون نمیمونه. وقتی متوجه شدین که اون کلمه مهارت ارتباط گرفتنِ شما به زبان فرانسوی رو ارتقاء نمیده، فقط جای اضافی گرفته، باید بره.

بنابراین اگر دیدین لیستتون بیش از حد طولانی شده، مثلا اینکه دفترچه تون پر شده، شروع کنین به هرس کردنش. پیشنهادم اینه که یه دفترچه جدید بردارین و فقط لغاتی که هنوز بهشون احتیاج دارین در اون با دست بنویسین، به دو دلیل :

  1. ثابت شده که نوشتن با دست به مغز برای یادگیری بهتر کمک میکنه.
  2. چون اینکار وقت گیر و خسته کننده ست، سعی میکنین کلمات رو انتخاب شده تر بنویسین و تمام اضافات رو حذف کنین.

۷. تمام جزئیاتی که لازمه رو یاد بگیرید

این احتمالاً نادیده گرفته شده ترین قانون نحوه یادگیری لغت های فرانسوی به طور موثره. من خیلی ها رو دیدم که این کار رو فقط با نوشتن لغت و ترجمه ش شروع کردن. این بهتر از هیچیه، اما میتونه باعث بشه وقتی در یک مکالمه واقعی قرار میگیرین، به مشکل بخورین.

گرامر فرانسه پره از تله هایی مثل جنسیت، صرف فعل، جمع های بی قاعده یا کلمات ترکیبی.

بنابراین شما شانسی برای ساختن یک جمله صحیح ندارین اگر تمام جزئیاتی که مربوط به کلمات، برای بکار بردن در جمله ست رو یاد نگیرین.

پس اگر یک اسمه اون رو با جنسیتش بنویسین، مثلا با حرف تعریفش. یا اگر یه فعله یاد بگیرین که صرف کردنش چطوریه یا اگر جمع بی قاعده داره، بنویسیدش.

یا اینکه کلمه رو با یک جمله کامل بنویسین تا بدونین چطور باید ازش استفاده کنین. این به طور فوق العاده ای برای ساختن جملات به شما کمک میکنه.

اگر مدت زیادیه که فرانسوی میخونین و تا حالا اینکارو نکردین، احتمالا این همون دلیلیه که تا حالا به شکلی که میخوایین پیشرفت نکردین.

اگر به نکات گرامری ریزی که به شما کمک میکنه از یک لغت در جمله، درست استفاده کنین، دقت نکردین، وقتی چند سطح جلو برین کلی چیز دیگه بهش اضافه میشه و شما احساس میکنین دیگه از پسش بر نمیاین.

بنابراین من پیشنهاد میکنم که همین الان شروع کنین و کلمات رو دوباره با جزئیاتشون بخونین.

مثلا اگر میدونین معنی “livre” میشه کتاب، اما مطمئن نیستین که مذکره یا مونث، اون رو دوباره به صورت “le livre” تو دفترچه تون بنویسین.

یا اگر میدونین که “apprendre” یعنی یاد گرفتن اما نمیدونین که چطور صرف میشه، تو دفترچه تون بنویسین که مثل فعل “prendre” صرف میشه. و مطمئن بشین که صرف “prendre” رو بلدین، چرا که یکی از فعل های اصلیه و به شما در صرف فعل های زیادی کمک میکنه.

نکته منفی این کار اینه که کمی خسته کننده ست، و ممکنه احساس کنین که هیچ پیشرفتی نمیکنین، چرا که باید زمان زیادی رو صرف بازخوانی چیزهایی کنین که فکر میکردین بلدین.

قسمت ترسناک ماجرا اینه : از یه طرف عظمت چیزهایی که هنوز باید یاد بگیرین رو میبینین، از طرف دیگه میفهمین هنوز در چیزایی که فکر میکردین بلدین، مهارت پیدا نکردین.

اما نگران نباشین، اگر هر روز برای کاری وقت بگذارین حتما در اون موفق میشین.

 

منبع : frenchfluency

راهنمای یادگیری زبان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *