loading

چطور میتوان زبان فرانسه را به سرعت یاد گرفت و به آن مسلط شد

 

اگر الآن در حال یادگیری زبان فرانسه هستین، آیا دیدین کسانی رو که به آن کاملا مسلط شدن و تعجب کردین که چطور تونستن؟ اگر آره، پس به خوندن ادامه بدین.
خیلیا سعی کردند فرانسه یاد بگیرن و سالها تلاش کردن. چطور بعضیا تونستن فقط در طول چند ماه به اون مسلط بشن؟ شما چطور میتونین فرانسه را به سرعت یاد بگیرین و به آن مسلط بشین؟
در این مقاله میخوام باهاتون در مورد روش قدم به قدم صحبت کنم که اون رو در طول سالها کار با هزاران دانشجوی فرانسه توسعه دادم. این بر پایه آخرین تحقیقات در مورد یادگیری زبان و دنبال کردن توصیه های “چارچوب مرجع مشترک اروپایی برای زبانها (CEFRL)” که سندی بنیادینه که دستورالعمل هایی رو برای تدریس زبان در قرن ۲۱ میده.
این تنها راه رسیدن به تسلط نیست، اما با تجربه ای دارم، این روشیه که خوب جواب میده.

قبل از اینکه شروع کنیم، دوتا چیز مهم هست که باید بدونین :
۱. به دلایل کاملا واضح، خیلی سخته که بتونین کاملا خودآموز فرانسه رو یاد بگیرین، پس اگر نمیخواین معلم بگیرین، حداقل باید یکی رو داشته باشین که باهاش فرانسه صحبت کنین. میتونه یه دوست، یه همکار یا یه دانشجوی دیگه باشه.
۲. در مقاله دیگری، این رو توضیح دادم که راه یادگیری سریع فرانسه، ترکیبی از مطالعه متمرکز و مطالعه غیرمتمرکزه. در این مقاله ما فقط در مورد مطالعه متمرکز صحبت می کنیم، اما یادتون باشه برای تسریع در پیشرفتتون باید مطالعه غیرمتمرکز رو هم به اون اضافه کنین.

قبل از اینکه وارد مراحل قدم به قدم بشیم، کاربرگ خودتون رو بگیرین. این کاربرگ مثل یک قطب نما برای شما عمل می کنه تا مطالعه تون در مسیر درست پیش بره تا وقتی که به خوبی مسلط بشین. بنابراین اگر میخواین یه روز به این زبان مسلط بشین (هرچه زودتر به جای دیرتر) دانلود کنین، بخونین و پرش کنین، و در جایی نگهش دارین، چرا که نیاز پیدا میکنین تا دوباره بهش نگاه بندازین.

کاربرگ تسلط رو از اینجا دانلود کنین

دانلودش کردین؟ عالیه. برو که بریم …

قدم اول : تعریف تسلط
“تسلط” یکی از اون کلماته که … ما فکر می کنیم میدونم یعنی چی، اما اگه از افراد مختلف بپرسی، تعریفای مختلفی بهت میدن. این هیچ مشکلی نداره، تا وقتی که بتونی برای خودت روشن کنی، تسلط برای تو چه معنایی داره.
به معنای وسیع زبانی، تسلط یعنی “توانایی انجام کلیه کارهایی که باید به یک زبان معین انجام بدین بدون اختلاف نظر و مساله ای”
تمام کارهایی که باید انجام بدین یعنی کارهایی که احتیاج دارین یا میخواین که انجام بدین. البته که این کارها برای هر شخص با شخص دیگر متفاوت خواهد بود. به همین دلیله که خیلی حیاتیه که شما یک تعریف خاص دارین ازین که تسلط برای شما به چه شکله، قبل از اینکه بخواین به اون برسین. شما سوار ماشین نمیشین، قبل از اینکه بدونین کجا میخواین برین، درسته؟

حالا دانستن معنی تسلط چه کمکی به یادگیری شما می کنه؟
۱. دانستن اینکه چرا فرانسه میخونین
همونطور که در این مقاله توضیح دادم موفقیت شما در یادگیری بستگی به دلایل شما برای یادگیری داره. بنابراین لیستی درست کنین از اینکه چرا دارین فرانسه میخونین و مطمئن بشین دلایلتون به حدی قوی هستن که ادامه بدین.
۲. نتیجه ایده آل خودتون رو مشخص کنین
بعد از اینکه فهمیدین چرا شروع به یادگیری کردین، باید ایده محکمی داشته باشین از اینکه یادگیری شما چه نتیجه ای خواهد داشت. وقتی که مسلط شدین، توانایی انجام چه کاری رو خواهید داشت؟ اول این شرایط رو مشخص کنین سپس اون رو زیر قدم اول در کاربرگتون بنویسین.

قدم دوم : لیستی با جزئیات از کارهاتون تهیه کنید
کارها یعنی چیزهایی که میخواهید یا نیازه که برای خواندن زبان انجام بدین.
برای مثال : سفارش قهوه، خوندن رمان علمی-تخیلی، صحبت در مورد یک موضوع خاص، صحبت درباره کار با همکاراتون، صحبت درباره آخر هفتتون، گوش دادن و فهمیدن اخبار، رفتن به سینما با دوست فرانسوی تان و فهمیدن فیلم، و غیره. هر چیزی که نیاز دارین تا از زبان فرانسه استفاده کنین.
خب، چه کارایی لازمه که شما انجام بدین؟ از جدول کاربرگ تون برای لیست کردنشون استفاده کنین. تا حد ممکن کامل باشه. میخواین در کدوم موقعیت ها فرانسوی صحبت کنین.
ممکنه تو این قسمت کمی آشفته شده باشین، اما ادامه بدین. در قدم چهارم یاد میگیرین چطور از این آشفتگی خلاص شین. فعلا، فقط لیستشون کنین.

قدم سوم : سطح فعلی تون رو ارزیابی کنین.
باید با یک هشدار شروع کنم : ۹۵% مردم تمایل دارن که سطح خودشون رو دست کم بگیرن. همه ما به طور طبیعی فکر می کنیم که در زبان فرانسه افتضاحیم، حتی وقتی که نیستیم.
به همین دلیل، ارزیابی سطح زبانتون با یک متخصص بی غرض، میتونه راه مطمئن تری برای فهمیدن سطح واقعی تون باشه.

به هر حال، این کاریه که خودتونم میتونین انجام بدین.
وقتی که دارین انجامش میدین، در ذهن داشته باشین که شما تمایل دارین خودتون رو کمتر ارزیابی کنین و سعی کنین در مورد اینکه یک کار رو چقدر خوب انجام میدین، بی طرف باشین.
پس، از قدم دوم، شما در جدول کاربرگ تون لیستی از کارهاتون دارین. این جدول همچنین ۴ ستون در سمت راست خودش داره. هر ستون مطابقه با یک توصیف از اینکه یک کار چقدر خوب انجام شده. ماموریت شما اینه که برآورد کنین هر کاری رو چقدر خوب انجام میدین.
۱. اصلا نمیدونی چطور انجامش بدی.
۲. یه سرنخایی داری، ولی بدجور توش گیر کردی.
۳. میتونی انجامش بدی، اما راحت نیست.
۴. بدون مشکل میتونی انجامش بدی.
خانه مربوط به هرکدومو تیک بزن و برو سراغ کار بعدی. اینو برای همه کارای لیستت انجام بده.

قدم چهارم : مطالعه
بعد از تکمیل سه قدم اول، حالا شما میدونین کجا هستین (وضعیت فعلی لیستتون) و کجا میخواین برین (مشخص شده در قدم اول، و نشان داده شده توسط آخرین ستون از سمت راست کاربرگ تان)
حالا تمام کاری که باید بکنین اینه که شروع به خوندن فرانسه کنین تا تمام تیک ها  به سمت ستون دست راست بره. آسونه، نه؟
خب ممکنه هنوز ندونین باید چکار کنین یا حتی از حجم کاری که باید انجام بدین ترسیده باشین. اما صبر کنین، به اونجا هم میرسیم.

۱. از آسونترین کار شروع کنین
برای رسیدن به تسلط، نیاز دارین که همه کارهای لیستتون رو انجام بدین.
با اونی شروع کنین که به هر دلیلی براتون آسونتر از همه ست. شاید سفارش قهوه براتون آسونترین باشه چرا که تقریبا همه لغاتش رو میدونین و فقط لازمه که صحبت کردن با اعتماد به نفس بیشتر در این زمینه رو یاد بگیرین. یا نوشتن یک ایمیل برای شخصی در مورد یک پروژه ای براتون آسونترین باشه چرا که هر هفته انجامش میدین و فقط باید یه کم نکات گرامری به یاد بیارین، و دیگه میتونین دست از حدس دوم زدن بردارین و سریعتر انجامش بدین.
یا اینکه شما کاملا مبتدی هستین و آسونترین براتون اینه که سلام کردن رو یاد بگیرین، یعنی بفهمین تلفظ درست bonjour چطوریه، چرا که بقیه به نظر سخت میاد.
هر چی که هست، کاری که از همه کمتر ترسناکه رو بردارین و اولین جلسه تونو به اون اختصاص بدین.

۲. یک جلسه مطالعه = یک کار
کلید پیشرفت سریع اینه که هربار یک قدم کوچک برداری و اون رو بارها انجام بدی. هرچه بیشتر، بهتر.
من پیشنهاد میدم حداقل یک جلسه مطالعه متمرکز در هفته. دوتا بهتر هم هست.
وقتی مشغول مطالعه هستی، باید یک ذهن کاملا روشن از کاری که داری انجام میدی داشته باشی و اینکه نتیجه این جلسه چه خواهد بود.
چیزی که داری انجام میدی = یکی ار کارهای لیستت
نتیجه جلسه مطالعه ت = میتونی کار رو بهتر انجام بدی
بعد از پایان جلسه مطالعه، آیا میتونی تیک رو برای این کار به سمت راست جدول ببری؟

انجام بدید :
– آسونترین کار رو انتخاب کنین و روی اون تمرکز کنین تا وقتی که پیشرفتتون رو احساس کنین.
– سعی کنین کارتون رو با موفقیت کامل کنین. یعنی اگر کارتون سفارش قهوه ست، واقعا قهوه بگیرین، قهوه ای که دوست دارین. هر کار دیگه ای بی فایده ست.
– کوچکترین پیشرفت هاتون رو جشن بگیرین. در گروه من، ما هر چهارشنبه بردهامون جشن میگیریم. این یکی از مهمترین قسمتهای برنامه ست. اگر خودتون بردهاتون رو قبول نکنین، نمیتونین متوجه پیشرفتتون بشین، حتی اگر خیلی پیشرفت کنین.
– روی کاری که میتونین انجام بدین تمرکز کنین، نه کاری که نمیتونین. خیلی آسونه که ببینی چقدر چیز نمیدونی و خودتو تخریب کنی. فراموش نکن اینم ببینی که چقدر پیشرفت کردی. این چیزیه که بهت انگیزه قوی میده.

انجام ندید :
– در مورد کارهایی که الان به نظرتون سخت میرسه نگران نباشین. به یاد داشته باشین همینطور که پیشرفت میکنین، اونها هم براتون آسونتر میشه. در واقع اونها آسونتر نمیشه، این شمایین که در فرانسه بهتر میشین و  اونها به نظرتون آسونتر میاد.
– سعی نکنین از تکمیل ترین گرامر یا بهترین لغات ممکن یا عالیترین تلفظ استفاده کنین. چیزی که شما میخواین قهوه ست، نه یه شغل تو آموزشگاه زبان فرانسه.
– همزمان دو کار رو با هم انجام ندین، حتی اگر به نظر به هم مربوط باشند. گرامر جدید یا لغتهای جدید میتونن خیلی اثرگذار باشن، بنابراین خیلی مهمه که روشون تمرکز کنین.
فعلا سفارش قهوه رو یاد بگیرین، سفارش یک وعده غذای کامل رو بعدا یاد خواهید گرفت.
– انتظار نداشته باشین بعد از یک جلسه مطالعه در اون کار عالی بشین. همانقدر که بتونین تیک رو به ستون بعدی ببرین کافیه. لازم نیست یکدفعه به ستون آخر برین.

۳. هربار به اندازه یک جلسه، در کارتون پیشرفت کنین.
هر پیشترفتی که شما در کارتون می کنین، یک قدم شمارو به تکمیل کار بعدی لیستتون نزدیکتر میکنه. وقتی که پیشرفتی در آسونترین کارتون میکنین، وقتشه که به سمت دومین کار آسون لیستتون برین.
ادامه بدین، هر دفعه یک کار.
میتونین بیشتر از یک جلسه برای یک کار وقت بگذارین.
حتی بعدا هم میتونین سراغ کاری که قبلا انجامش دادین برگردین، اگر حس کردین اینبار میتونین بیشتر در اون پیشرفت کنین.
خواندن یک زبان معمولا شامل کلی برگشت به عقب و جلوئه. یک پروسه خطی نیست. حتی یه وقتایی ممکنه شلوغ و دلسردکننده به نظر بیاد. اما بهتون قول میدم اگر مداوم مطالعه کنین و روی تکمیل کارهای لیستتون بیشتر وقت بزارین، مطمئنا مسلط خواهید شد.
میفهمم که میتونه خیلی بزرگ و ترسناک به نظر برسه. اما خبر خوب اینه که شما تنها نیستین.

قدم پنجم : مرتبا خود را ارزیابی کنین
بارها و بارها باید به کاربرگ تسلط تون برگردین، لیست کارهاتون رو دوباره بخونین و سطح فعلی تون رو دوباره ارزیابی کنین. اغلب پیشرفت در یک کار، شما رو در چندین کار دیگر هم بالا میبره. پس خوبه که دوباره نگاهی به لیستتون بندازین، چک مارک هاتون رو به روز کنین تا سطح فعلی تون مشخص بشه.
یه نصیحتی براتون دارم : از لیست قبلیتون کپی بگیرین، اینجوری میتونین متوجه پیشرفت تون بشین. یا اگر از کاربرگ تون پرینت میگیرین، تیک های قبلی رو نگه دارید و تیک های جدید رو با رنگ دیگه ای بزنین. اینطوری پیشرفت تون رو میبینین و انگیزه میگیرین.

قدم ششم : به یادگیری ادامه بدین
یکی از کلیدهای موفقیت در تقریبا همه چیز، اینه که بهش بچسبین.
به یاد باشین که مسلط شدن حداقل چندین ماه زمان میبره. بزرگسالانی که میخوان یک زبان جدید یاد بگیرن باید ماه ها یا سال ها زمان بگذارن. شما باید راه طولانی رو برین، پس بیاین ازش لذت ببرین.
به خاطر داشته باشین، دانشجویانی که به غیر از مطالعه، فرانسوی رو قاطی زندگیشون هم میکنن، ۵ برابر سریعتر پیشرفت میکنن.

یه پیشنهاد : یه معلم حرفه ای کنار خودتون داشته باشین.
یادگیری فرانسه یه ماجراجویی کامله. گاهی وقتها تنها بودن در این مسیر میتونه کمی ترسناک باشه.

 

منبع : frenchfluency

Uncategorized @faراهنمای یادگیری زبان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *